Efterlysning!! Och runristning.
Mats fortsätter med fönstren, nu har vi hämtat nytt kitt så det går bättre med kittandet.
På eftermiddagen var det dags för Rudolf att ladda upp för runristning med de yngre. Energiska elever jobbade flitigt & gjorde fina runristningar att ta med hem. Danska & svenska barn deltog denna gången.
Eleverna jobbade på så bra själva att Rudolf kunde ta en välbehövlig paus & bara övervaka en liten stund. (Just denna bilden tyckte Rudolf att vi skulle hoppa över, men han har jobbat hårt så det var med all rätt han lutade sig ett ögonblick, ha, ha.)
Fikapaus är typiskt svenskt. Nu har vi lärt även de danska deltagarna & förra gången var det ryska & franska deltagare som bjöds svensk fika på Sigrids godismuffins.
Så till efterlysningen: Tjejen från Hässleholm som ringde & ville engagera sig i Sliperiet. Jag stimmade runt i Sliperiet då & hittade en lapp att skriva ner namn & kontaktuppgifter på. Nu har naturligtvis lappen försvunnit i hanteringen vid festivalen. Så, nu hoppas vi att du läser detta & vill kontakta oss igen. Tack!!