I Espresso: Missa inte påskens stora utställning!

Vi har sett några av Troels Kirks nya målningar och nu kommer han för att hänga resten. Vi kan utlova häpnadsväckande måleri. I senaste ESPRESSO får ni också en hint om årets musikkväll. Men först, som det står: Missa inte påskens stora utställning!

SPIRAprojektet fortsätter, senaste mötet hade vi på Örkenedskolan. Nostalgi på hög nivå att se skivan där till vänster i bild. När den spelades in gick jag i 5:an och var med och skrev texten till en av låtarna. ”Vi vill ha fred..” Texten känns ju i allra högsta grad aktuell.



Förberedelserna inför påsken är i full gång. Måla skyltar & sätta ut dem, upp med spotlights i taket, baka, städa osv. Lite extra utmanande på kryckor, men som Gunde Svan sa: ”Ingenting är omöjligt”. Fast jobbet på stegen fick Mats ta. Och på sms kom det idag en uppmaning att jag inte skulle ta fasta på att det är kullerbyttans dag idag, ha, ha.

Många trevliga besökare kommer förbi , vi önskar alla välkomna tillbaka till påsk. Rena vitamininjektionen är det när farmors lilla gull kommer in <3


Så bjuder vi på lite Gylsbodamagi. Lika vackert i alla väder.
