Hoppas ni alla haft en fin midsommar!

Hoppas ni alla haft en härlig modsommar. Här firades det med grabbarna i brottet dagen före midsommar.

Midsommarafton fick vi visa svensk midsommar i Gylsboda för familjen från Alaska, tillsammans med goda vänner och familj.

I Sliperiet har det varit många trevliga besökare under midsommar.

Våra flitiga feriearbetare jobbar med väldig fart, SÅ härliga kids! Lite hjälp från Elin & Mats, så har det blivit fixat golv i blivande museiedelen, soffbygge av gammalt badkar, ogräsrensning, tvätt av flytbrygga och mycket mer.

Försöker hinna med att starta dagarna med gemensam frukost med nybakat, bra att prata igenom planen för dagen med hela go´a gänget av feriearbetare, snickare, elektriker, värmepumpsinstallatörer, runstensristare och alla härliga människor som är här.

Ovanvåningen blir verkligen drömmig!

Liksom silversmedjan & träverkstaden som snart är klara!!

Vips så har historiedelen flyttats ner från stora hallen & så börjar vi bygga upp den i nya rummet. Jo men ni ser, här är fullt ös & lite till 😉

Liked it? Take a second to support Pia Lindberg on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Lämna ett svar